ATA Takımı

Havacılık sektörü dünyada Olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümekte ve gelişmektedir. İnsansız hava araçlarına ve radyo kontrollü sistemlere olan ilgi de her geçen gün artmaktadır. Tüm bu gelişmeler ile birlikte havacılık alanında üniversite eğitiminin önemi de artmakta. Firmalar daha donanımlı mühendisler istihdam etmek istemektedirler.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde I995 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve halen tüm çalışmalarını öğrencilerin yürütmekte olduğu ATA Takımı her yıl düzenli olarak Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsünün (A1AA.) düzenlediği Tasarla/Yap/Uçur (Design/Made/Fly) yarışmasına katılmaktadır.

Bu yarışmaya katılarak her yıl öğrenci çalışmalarının söndürülmesi, öğrencilerin uçak tasarımı, yapısal analiz, akışkan analizi, İtki sistemleri ve bunlar gibi alanlarda tecrübe kazanması; aynı zamanda takım çalışması ile birlikte kişisel becerilerinin geliştirilmesi; uçak sistemleri ile ilgili bilgileri ders planından bağımsız olarak islediği sırada öğrenebilmesi amaçlanmakladır.

2014 yılında yarışmada 28. alan ülkemiz 2015 yılında Türk takımları arasında 1. ve yarışmada 6. olarak önemli bir başarı elde etmiştir. Bu güne dek en yüksek derecesi 4lük olan takımımız 2016 yılında düzenlenecek olan yarışmada 1. olarak bir ilki başarmayı hedellemektedir.

ata15-1 ata15-2 ata15-3