İTÜ Kovan Takımı

itu_kovan3İTÜ Kovan Takımı, Fakültemiz bünyesinde, Fakültemiz öğretim üyelerinden Prof.Dr. Vedat Ziya DOĞAN danışmanlığında, Uçak Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencileri Erkan ÜN, Kağan ÜN ve Sait Hamdi BAŞ tarafından 2016/2017 eğitim öğretim yılı ortalarında kurulmuş olan bir takımdır.

İTÜ Kovan takımı  08-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Başkenti Zagreb’te, EUROAVIA tarafından düzenlenen Air Cargo Challenge yarışmasına katılmıştır. İki yılda bir düzenlenen yarışmanın amacı insansız kargo uçağı yarışması tasarlamaktır.  Takım, bazı teknik aksaklıklardan ve geç kurulmasından dolayı sponsor bulamadığı için yarışmaya kendi imkanlarıyla hazırlanmışlardır. Bütün masraflar üyeler tarafından tasarlandığı için, uçak olabilecek en yüksek performansta fakat en düşük maliyette olacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarımda maliyet çerçevesinde maksimum dayanım ve aerodinamik performans incelenmiş, sonunda ise çoklu kiriş sistemi kullanılarak hem düşük maliyette, hem tam yükte 2,5G yüke dayanıklı hem de yüksek aerodinamik performans sağlanabilmiştir. Tasarım aşamasındaki analizler ise güvenilir bilgisayar programlar ile desteklenmiştir.

itu_kovan1Üretim maliyetlerinden olabildiğince kaçınmak için uçağın neredeyse her parçası elde yapılıp işlenmiş, böylece lazer kesim gibi işleme maliyetleri azaltılmıştır. Kritik yerlerde Karbon Fiber ve Alüminyum kullanılmış, düşük yüke maruz kalan çoğu parça dikkatli analizler sonucu balsa, kavak ve kontrplaktan yapılarak maliyet ve mukavemet dengesi sağlanmıştır. Atölye masraflarından kaçınmak için de uçak ev ortamında yapılmıştır.

4 metre kanat açıklığında ve 7,5 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip ve kısa mesafeden kalkış-iniş yeteneğine sahip uçak yarışmada yaşanan bir kaza neticesinde ilk iki gün puanlama uçuşlarına katılamamış, son yarışma günü yaptığı tek uçuş neticesinde ekibimizdeki herkesin ilk yarışma tecrübesinde, 36 takımdan 19. olmuştur.     

Lisans eğitimlerinin 2. senesinde, kendi imkanlarıyla ve çok kısa bir sürede böyle bir organizasyona katılan değerli öğrencilerimizi ve onlara destek veren öğretim üyemizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
itu_kovan2